Turistika - Ubytovanie na chalupe-Chalupa u Miškov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Turistika

Tipy na aktivity

Liptov ponúka široké možnosti peších túr vďaka výhodnej polohe a mnohorakým prírodným krásam. Návštevníci si môžu vybrať z širokého spektra rôzne náročných turistických tras. Liptov obklopujú najväčšie hory na Slovensku: Vysoké Tatry, Západné Tatry a Chočské vrchy na severe, Nízke Tatry na juhu, Veľká Fatra na západe a Popradská kotlina na východe. Orientáciu v teréne uľahčujú značkované chodníky. Najdôležitejšie diaľkové trasy sú značené červenou farbou. Modrou, zelenou a žltou farbou sú značené chodníky miestneho významu. Všetky značkované turistické chodníky vychádzajú z miest, obcí alebo turistických stredísk. Ďalšiu orientáciu v teréne umožňujú orientačné tabule, smerovky prípadne mapy. Turistické mapy je možne zakúpiť v Informačných centrách. Neopakovateľné zážitky si prinesiete z výstupov na známe vyhliadkové dominanty Liptova Ďumbier, Bystrá, Veľký Choč, Baranec, Jakubiná, Salatín či Poludnicu. Môžete absolvovať nádherné hrebeňové túry v Nízkych Tatrách, Veľkej Fatre, prechody Prosieckou, Kvačianskou a Demänovskou dolinou.

Výstup na Veľký choč (1611m)
(7,4km/1h50min.)

Veľký Choč je najvyšší vrch Chočských vrchov. Tie sú typické tým, že nevytvárajú hrebeň, ale jednotlivé masívy.Veľký Choč je považovaný za jeden z najkrajších vrchov Slovenska. Vyznačuje sa výskytom vzácnej kveteny a hodnotným zastúpením zriedkavo sa vyskytujúcich zvierat.Veľký Choč je v tomto pohorí dominantným vrcholom, veď prevyšuje ostatné vrchy minimálne o 400 až 600 výškových metrov. V lete sa svojim kvetenstvom veľmi podobá na Salatín.  Známy je i vďaka nádherným výhľadom z vrcholu. Na Veľký Choč sa dá dostať zo šiestich obcí až siedmymi trasami.


Lúčanský vodopád
(1,5km/10min.)
Lúčanský vodopád, ležiaci uprostred susednej dediny Lúčky, je 12 metrov vysoký kaskádovitý vodopád padajúci do malých jazierok z vrchného okraja travertínovej terasy. Samotná Lúčanka neobsahuje veľké množstvo minerálov, ale jej prítoky, ktoré prispeli k výzdobe vodopádu, sú sadrovcovo-zemité teplice. Lúčanský vodopád je od roku 1974 národnou prírodnou pamiatkou.




Zrúcanina Starý Liptovský hrad
(3,6km/1hod.)

Zvyšky niekdajšieho hradu stoja na vrchu Sestrč (999,9 m n. m.) v Chočských vrchoch, vypínajú sa nad obcami Kalameny a Bukovina. Bol najvyššie položeným hradom na Slovensku a zároveň jeden z najvyššie položených v strednej Európe. Hrad je prvýkrát písomne doložený roku 1262, dal ho postaviť kráľ Belo IV. na mieste zaniknutého hradiska z 1. storočia pred Kr.. Plnil obrannú funkciu. Pôvodný hrad tvorila obytná veža, cisterna, malé nádvorie a dve brány. Celý areál hradu je verejne prístupný. Vedie sem červeno-značkovaný turistický chodník Vlachy - Havránok - Bukovina - Sedlo pod Kráľovou (773 m n. m.) a tiež žlto-značkovaný turistický chodník Kalameny - Sedlo pod Kráľovou a ďalej do sedla Poľana (845 m n. m.)


Skanzen Vlkolínec
(17,7km/29min.)

Najzachovalejšia rezervácia ľudovej architektúry na Slovensku. Čisto drevená obec bola od 1977 pamiatková rezervácia ľudovej architektúry a v decembri 1993 zapísaná do zoznamu Svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Prvá písomná zmienka je z roku 1376 ako ulica mesta Ružomberok. Vznikol ako osada drevorubačov, alebo uhliarov. Ako jediná obec na Slovensku nie je narušená novou výstavbou. Dominantou obce je drevená zvonica. V obci je 45 pôvodných stavieb ľudovej architektúry, ktoré tvoria pozoruhodnú architektonickú jednotu. Drevenice, priľahlé hospodárske objekty sú ideálne zachovalým obrazom niekdajšej slovenskej horskej obce s celým jej svojrázom. Je to živý skanzen slovenského horského bývania na pôvodnom mieste. Za SNP pri útoku SS divízie bola časť obce vypálená, zhorelo 13 domov. Jediná murovaná stavba v obci je kostolík. V minulosti sa ľudia zaoberali obrábaním polí, pasením oviec, dobytka, salašníctvom a drevorubačstvom.
Múzeum Liptovskej dediny Pribylina
(37,9km/28min.)

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je vysunutou expozíciou Liptovského múzea v Ružomberku. R. 1991 bola verejnosti sprístupnená jeho prvá časť. Ide o stavby zo zátopovej oblasti vodného diela Liptovská Mara a z niektorých obcí horného a dolného Liptova.Život obyvateľov dediny približuje obydlie želiara z Liptovskej Sielnice a Černovej, bývanie stredných roľníkov a remeselníkov reprezentujú domy krajčíra a remenára z Likavky, kováča z Liptovskej Kokavy a kolára z Liptovskej Sielnice. Život bohatších vrstiev dokumentuje dom richtára z Liptovského Trnovca, zemiansky dom z Paludze a kaštieľ z Parížoviec. Zaujímavý je aj objekt školy z Valaskej Dubovej. Dominantou areálu je gotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary. V múzeu Liptovskej dediny sa organizujú aj príležitostné kultúrne podujatia. Atrakciou je možnosť jazdy na koňoch. Predaj suvenírov a občerstvenia. Múzeum leží v ústi Račkovej doliny, takže priamo nad ním sa vypínajú štíty Západných Tatier.
Zrúcanina hradu Likava
(14,7km/19min.)

Výborným miestom na výlet v Dolnom Liptove je hrad Likava. Hrad sa nachádza približne 3 km severne od mesta Ružomberok v obci zvanej Likavka v prekrásnom prostredí Chočských vrchov, medzi masívmi Mnícha, Predného Choča a Čebraťa.Výška stien hradu Likava v jeho severnej časti dosahuje miestami až 36 metrov. Hrad má na starosti Liptovské múzeum, objekt je sprístupnený počas letnej turistickej sezóny.V zrekonštruovanom objekte dolnej časti hradu sa nachádza od roku 2006 expozícia Huňadyho veže, pričom uspokojí aj náročnejších návštevníkov o históriu tohto hradu, prostredníctvom obrazových i hmotných exponátov. K dispozícii sú aj informačné pracovníčky Liptovského múzea. Horná časť hradu je prístupná pre verejnosť len na vlastnú zodpovednosť.
Archeoskanzen-kelstké múzeum Havránok
(11,2km/20 min.)

Liptovské brehy Váhu obývali ľudia už na samom úsvite dejín. Trpezlivá práca archeológov odkryla to, čom po sebe zanechali ľudia doby železnej a rímskej.Tieto miesta zaznamenali svoj najväčší rozmach počas keltského osídlenia. V roku 1991 bolo nálezisko na Havránku vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Archeoskanzen Havránok je najvýznamnejšia archeologická lokalita na Liptove. Navštíviť ho znamená jedinečnú príležitosť dotknúť sa našej najstaršej histórie.


Drevený artikulárny kostol Svätý kríž
(19,3km/20min.)

Obec Svätý Kríž sa nachádza v blízkosti vodnej nádrže Liptovská Mara. Za obcou Svätý Kríž sa nachádza drevený artikulárny kostol, ktorý patrí medzi najväčšie drevené kostoly v Európe. Bol tu prenesený počas výstavby Liptovskej Mary v rokoch 1974 až 1982 zo zatopenej obce Paludza. Prvý drevený evanjelický kostol v obci Paludza bol vystavaný v roku 1693 po Šopronskom zemskom sneme, na ktorom bolo prijatých 82 článkov-artikulov, keď cisár Leopold povolil protestantom stavať drevené kostoly. Kostoly museli stáť mimo obce a museli byť postavené len z dreva. Neskôr bol kostol prestavaný tesárskym majstrom Jozefom Langom, ktorý nevedel čítať a písať bez projektov za 8 mesiacov v roku 1774 do dnešnej podoby. Kostolná veža bola postavená v roku 1781 a v roku 1921-1922 boli osadené vo veži nové zvony. V interiéri je barokový oltár, kazateľnica, kamenná krstiteľnica, maľby s biblickými výjavmi, lustre z benátskeho skla a organ. Kostol má kapacitu 6000 osôb.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky