Možnosti na kúpanie
Okrem množstva teplých minerálnych prameňov sa na Liptove nachádzajú aj známe kúpele. Pramení tu taktiež množstvo riek a potokov. Najdlhšia slovenská rieka Váh preteká stredom Liptova v dĺžke 65 km. Pozostatky ľadovcovej činnosti na tomto území dokladuje niekoľko horských jazierok. Najznámejšie sú Vrbické pleso, Račkové plesá a Jamnicke plesá. Najnavštevovanejšou vodnou plochou je Liptovská Mara. Pre milovníkov divokej vody sú vhodné podmienky pre splavovanie a rafting na Váhu a na Belej. Oblasť Liptova je známa aj teplými prameňmi, niektoré z nich sú v súčasnosti využívané pre rekreačné účely.
Termálny prameň Kalameny
(1 km/13min.)
Ked sa povie Liptov, veľa ľudí si ako prvé predstaví lyžiarske stredisko Jasná a aquaparky Tatralandia alebo Gino Paradise Bešeňová. Iba malá časť turistov, ktorí na Liptove trávia svoju dovolenku, spozná aj miesta, ktoré sú pred svetom viac ukryté a mnohokrát aj málo spropagované. Obec Kalameny, v okrese Ružomberok, môžeme zaradiť medzi ne. Nachádza sa tu termálny prameň, ktorý z hĺbky 500 m chŕli na povrch vodu s teplotou až 33 °C. Na tom by nebolo nič nezvyčajné, ak by v jeho okolí nevybudovali miestny dobrovoľníci prírodné kúpalisko. Rozmery jazierka sú približne 20 x 10 m s pekne upraveným okolím. Voda z vrtu je slabo mineralizovaná, vápenato-
Kúpele– Lúčky
(2km/20min.)
Celoročne otvorené termálne kúpele sa nachádazjú v dedine Lúčky. Kúpele sú zamerané na liečbu pohybového ústrojenstva, osteoporózy a gynekologických ochorení.Okrem pobytov pre klientov zdravotných poisťovní ponúkajú kúpele pobyty aj pre samoplatcov. K dispozícii je klientom vnútorný bazén s termálnou minerálnou vodou s teplotou 32°C a vonkajší bazén s termálnou vodou s teplotou 29°C–38°C. Kúpele ponúkajú možnosť individuálneho dokúpenia procedúr ako sú napríklad: masáž lávovými kameňmi, klasická masáž, japonská akumasáž, minerálny kúpeľ, vírivá vaňa, parafín.
Aquapark Gino Paradise Bešeňová
(6,1km/9min.)
Je miesto na načerpanie stratenej energie a vitality. Po celý rok spoznáte v náručí čarokrásnej prírody Liptova silu jedinečnej termálnej vody, ktorá má pozitívne účinky na ľudský organizmus. Blahodárne pôsobí na pohybové a dýchacie ústrojenstvo, urologické problémy, má priaznivé kozmetické účinky a vďaka prvku lítium pozitívne pôsobí na psychiku. V súčasnosti je k dispozícii 8 vonkajších bazénov s vodou geotermálnej energie.
Aquapark Tatralandia
(22,3km/20min.)
Tatralandia je najväčší areál vodnej zábavy a relaxu na Slovensku, Čechách a Poľsku a zároveň aj najúspešnejší projekt cestovného ruchu na Slovensku za posledných 10 rokov. Srdcom celoročného Aquaparku Tatralandia je zdroj termálnej vody, prúdiaci z viac ako 2500 m hĺbky s teplotou 60,7 °C. Termálna minerálna voda v bazénoch má medzi vodami Liptova osobitné postavenie. Je v nej časť morských vôd z paleogénneho mora, ktoré bolo na území Liptovskej kotliny už pred 40 miliónmi rokov. Minerálna voda Tatralandie blahodárne pôsobí na pohybové a dýchacie ústrojenstvo.
Termálne kúpalisko Liptovský Ján
(28km/24min)
Obec Liptovský Ján je známym a vyhľadávaným miestom s bazénmi a termálnou vodou. Nájdete tu areál letných termálnych kúpalísk, krytú plaváreň, bazén 50m, 2 detské bazény, 1 kľudový bazén. Termálna voda má dokázateľne liečivé účinky, lieči kožné choroby, choroby pohybových ústrojov, látkovej výmeny, ženské, nervové ba aj choroby srdca a ciev. Z obce sú veľmi dobré možnosti na túry do krásnej Jánskej doliny, ako i na okolité vrchy.
Liptovský Ján-Kaďa
(27km/23min)
Na konci obce Liptovský Ján vyviera zo zeme v prírodnom kúpeľnom prameni liečivá termálna minerálna voda. Názov „kaďa“, ktorý sa pre prameň ujal u miestnych obyvateľov, je známy aj vzdialenejším návštevníkom. Tesne pri kadi sa nachádza prameň Teplica, v ktorom na povrch vyteká pitná minerálna voda.
Miestni ľudia odpradávna delia pramene na teplé – teplica a studené – medokýš. Minerálne pramene, ktoré sa v minulosti v obci využívali, boli prevažne teplé. Istá miestna tradícia vraví, že liečivú moc prameňov objavili ľudia náhodne. Domáce ženy v nich s radosťou močili konope postupne čoraz častejšie. Pochvaľovali si blahodárne účinky prameňa, vďaka ktorému boli mladšie, vydržali dlhšie tancovať a spolu s bolesťami kĺbov zmizla aj reuma.
Kaďa a minerálny prameň Teplica nie sú jediným lákadlom, ktoré má táto obec pripravené pre svojich návštevníkov. Veľkému záujmu sa teší najmä termálne kúpalisko Sorea a kryté bazény hotela Sorea Máj, ktoré sa nachádzajú v blízkom areáli. Minerálne vody v Liptovskom Jáne patria k studeným až veľmi nízko termálnym, veľmi slabo až silno uhličitým, dusíkatým slabo mineralizovaným sírovodíkovým vodám s teplotou 14,8 – 29,4 °C.
Vodná nádrž Liptovská Mara
(11,8km/14min.)
Liptovská Mara je vodná nádrž v strednom Liptove pomenovanej podľa zaniknutej obce. Iba gotický kostolík, presnejšie jeho ruiny, ostali nad hladinou v lokalite Havránok. V lete patrí táto nádrž k najvýznamnejším rekreačným strediskám. Výškou 45 m je druhou najväčšou sypanou hrádzou v SR. Priehrada s vyrovnávacou nádržou môže zadržať 365 mil. m3 vody, najviac na územi SR. Pri päte je široká 200 m a dlhá 1225 m. Vody priehrady zaplavili 13 obcí. Najcenejšie domy sú prenesené v skanzeme v Pribyline. Každoročne sa tu rekreujú tisícky rekreantov. Sú tu možnosti kúpania, surfovania, jachtingu, škola windsurfingu, člnkovanie, vodné bicyklovanie, minigolf, rybárčenie, plavba vyhliadkovou loďou.