Okolie

Termálny prameň Kalameny

Možnosť príjemného a bezplatného relaxu v teplej minerálnej vode ponúka termálny prameň s jazierkom v Kalamenoch.

Nachádza sa na začiatku Kalamickej doliny, za obcou Kalameny.

Z Chalupy u Miškov  je Močilo (ako to tunajší nazývame) vzdialené necelý kilometer cca 10 minút chôdze . Dostupné je peši, autom, či bicyklom.

V rokoch 1991 – 1992 tu bol urobený umelý vrt a okolo neho bolo vybudované umelé jazierko s rozmermi približne 20 × 10 metrov. Voda tu dosahuje príjemnú teplotu 33,3°C . Toto umožňuje kúpanie v každom ročnom období. Jazierko je vyše pol metra hlboké, na dne pokryté drobnými kamienkami. Liečivá voda vyviera z hĺbky 500 metrov, je slabo mineralizovaná a jej sfarbenie je jemne oranžové. Je tu aj malá fontánka, ktorú vytvára výver vody. Tu sa môžeme posadiť a nechať sa týmto tlakovým prúdom masírovať. Termálna voda priaznivo pôsobí najmä na pohybové ústrojenstvo. Močilo a okolie bolo upravené v roku 2021. Druhý breh je lemovaný potokom Kalamenianka, ktorý je oddelený od termálneho prameňa a jazierka. Cez potok sa dá prejsť po drevenom mostíku. V blízkosti jazierka je aj niekoľko lavičiek a ohnisko s posedením.

Od jazierka je možné po žltej turistickej značke pokračovať po turistickom chodníku na zrúcaninu Liptovského hradu, ktorý bol najvyššie položeným hradom na Slovensku a ponúka úchvatný výhľad na okolie.

Liptovský hrad

Zvyšky niekdajšieho hradu stoja na vrchu Sestrč (999,9 m n. m.) v Chočských vrchoch, vypínajú sa nad obcami Kalameny a Bukovina. Bol najvyššie položeným hradom na Slovensku a zároveň jeden z najvyššie položených v strednej Európe.

Hrad je prvýkrát písomne doložený roku 1262, dal ho postaviť kráľ Belo IV. na mieste zaniknutého hradiska z 1. storočia pred Kr. Plnil obrannú funkciu. Bol viackrát zničený a následne rozširovaný (13. a 14. storočie), od roku 1340 bol sídlom Liptovskej župy. V rokoch 1431 – 1434 bol obsadený husitskými vojskami, v roku 1454 prešiel do vlastníctva Pongráca, ktorý zrenovoval obytnú časť a hrad posilnil predsunutou parkánovou hradbou. Po potlačení protikráľovského sprisahania v roku 1471 hrad dobyl kráľ Matej Korvín a nechal ho úplne zničiť. Dochovala sa z neho len časť múra pod previsom zatrávnenej zeminy.

Pôvodný hrad tvorila obytná veža, cisterna, malé nádvorie a dve brány. Hradnému panstvu pôvodne patrili rozsiahle územia (napríklad obec Liptovský Trnovec), ktoré sa značne zmenšili po vybudovaní hradov Likava a Liptovský Hrádok.

V 80. rokoch 20. storočia bol areál hradu predmetom výskumu stredovekej archeológie, pričom boli zrekonštruované a zakonzervované jeho základy, objasnil sa jeho postupný vývin až do zániku. Boli odkryté zvyšky dvoch cisterien, paláca, veží, objavené bolo tiež množstvo striel a kováčskeho materiálu z objavenej šmykne pod hradnou stenou na západnom okraji areálu.

Dnes sa o údržbu v areáli hradu ako je kosenie, odnášanie odpadkov, starostlivosť o technické zariadenia starajú  aktivisti z občianskeho združenia Castrum Liptov ktorých možete podporiť aj u nás zakúpením suvenírov.

Studnička Anička

Po jednej z možných návratových trás alebo pokračovaním po ceste od „Močila“ narazíte na prameň čistej vody a príjemné posedenie v prírode ktorý v roku 2019 upravili dobrovolníci z miestneho združenia Casturm Liptov.

Lúčanský vodopád

V kúpeľnej obci Lúčky sa nachádza unikátna národná prírodná pamiatka, 13m vysoký kaskádovitý vodopád s jazierkom. Vodopád, ktorý vďaka teplým kúpeľným prameňom nikdy nezamŕza, a teda ho možno obdivovať po celý rok, leží len 15 minút peši od Chalupy u Miškov.