Vodné športy

Areál vodného slalomu Liptovský Mikuláš

Východiskový bod: Liptovský Mikuláš (Kalameny-Liptovský Mikuláš 22 km/22min.)

Areál vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši so štyrmi slalomovými traťami sa nachádza na južnom okraji mesta pri rieke Váh. Býva dejiskom viacerých významných domácich, ako aj medzinárodných a svetových pretekov vo vodnom slalome.Jeho začiatok tvorí privádzací kanál zakončený štartovacím bazénom v dĺžke 680 metrov. Z toho sú vedené dve samostatné trate, ktoré sa približne v strede spájajú a ďalej pokračujú spolu späť do rieky Váh. Ľavá trať s ľahšou obtiažnosťou má názov ”Váh” a pravá kratšia, avšak náročnejšia sa volá ”Orava”. Hoci kanál bol umelo vyhĺbený, brehy vyložené oblými kameňmi pozvoľna klesajú do koryta a spoluvytvárajú prírodný charakter kanálu. Oddychový charakter mu dodáva aj zatrávnené okolie, zatrávnené stupňovité tribúny a množstvo mostíkov, cestičiek a lavičiek. Areál ponúka možnosť prenájmu vodnej plochy, ako aj adrenalínových aktivít: rafting, kayaking, hydrospeed, jazda na štvorkolkách, lukostreľba, paintball. Okrem toho tu nájdete požičovňu vodáckeho vybavenia, bicyklov a občerstviť sa môžete v bufete s krytou terasou. Priamo v areáli si môžu záujmecovia objednať aj ďalšie aktivity, ktoré ponúka Liptov a jeho okolie – lezenie, paragliding, jazdectvo či zorbing. Všetky tieto aktivity si môžu vyskúšať aj amatéri s pomocou skúsených inštruktorov.Areál je k dispozícii od apríla do konca októbra. V mesiacoch júl a august je otvorený denne od 10.00 do 18.00, v ostatných mesiacoch len na objednávku

MARA FUN – vodné a adrenalínové aktivity

Východiskový bod: Liptovský Trnovec (Kalameny-Liptovský Trnovec 20 km/19min.)

Nezabudnuteľné zážitky v jedinom kempe na pláži Liptovskej Mary v Liptovskom Trnovci. Mara Fun ponúka prenájom motorových člnov, skútre, wakeboarding, či vodné lyže. Flyboarding, kde Vás prúd vody nadnáša nad hladinou, dodá adrenalín, a wakesurfing navodí prímorskú atmosféru. Ak hľadáte oddych, k dispozícii sú vodné bicykle, kajaky alebo stand-up paddle. Kamaráti si môžu zmerať sily na aquazorbingu alebo bumper futbale. Najmenší sa vybláznia na lodičkách v bezpečí bazénov.

 
RAFT – znamená v prenesenom preklade z angličtiny veľký nafukovací čln. RAFTING je splavovanie divokých perejovitých riek. Je vhodný pre rodiny s deťmi, skupiny a aj jednotlivcov. Splavuje sa na viacmiestnych gumových nafukovacích člnoch. Pri tejto činnosti máte k vode, pohybu a prírode veľmi blízko.

VÁH

Vyviera na Liptove a ústi do Dunaja. Najdlhšia slovenská rieka, ľavý prítok Dunaja. Vzniká sútokom Bieleho a Čierneho Váhu pri Kráľovej Lehote a ústi do Malého Dunaja pri Kolárove. Potiaľto meria 352,7 km a ďalej ako Vážsky Dunaj ďalších 24,9 km po ústie do Dujnaja v Komárne, celkove asi 378 km. Nadmorská výška pri Kráľovej Lehote 665 m, pri Komárne 106,5 m. Váh je spútaný viacerými priehradami, prvou je Liptovská Mara, posledná je vMaduniciach. Vážska kaskáda má 18 elektrární.Vodácky je splavný od Kráľovej Lehoty. Čierny Váh je splavný od sútoku so Ždiarskym potokom nad Liptovskou Tepličkou. Biely Váh je splavný v čase topenia sa tatranských snehov od Važca. Splav možno ukončiť na Borovej Sihoti pri Liptovskom Hrádku alebo sa môže pokračovať až po Liptovskú Maru. Na dolnom toku sa splav neodporúča pre množstvo vodných diel.

BELÁ

Dravá horská riečka vzniká na Podbanskom sútokom viacerých potokov prameniacich v Západných a Vysokých Tatrách. Zjazdná je len za vyššieho stavu vody. Za vysokého stavu vody zjazdná pre kvalifikovaného vodáka už od mosta na Podbanskom – 940 m, odkiaľ po ústie Váhu v Liptovskom Hrádku – 628 m je vzdialenosť 21,9 km s výškovým rozdielom 312m. Na Belej sa od roku 1949 uskutočňoval tradičný tatranský slalom.

BIELY VÁH

30,3 km dlhý tok bystrinného charakteru. Vyteká zo Zeleného plesa krivánskeho vo Vysokých Tatrách vo výške 2 017 mnm. Za vysokého stavu vody je splavný od mosta vo Važci až po sútok s Čiernym Váhom v dĺžke 17,5 km. Údolie Bieleho Váhu sa vyznačuje krajinárskou krásou s početnými krasovými javmi.

REVÚCA

Je prítokom Váhu a oddeľuje Nízke Tatry od Veľkej Fatry. Za vysokého stavu vody je splavná od Liptovských Revúc. Splav je nutné ukončiť ešte pred Ružomberkom.